Карта переслідувань

На кур’єра газети “Великий Київ” склали адміністративний протокол

  • Київ
  • Київська область
  • Правовий тиск

17 липня на кур’єра газети “Великий Київ” склали адміністративний протокол, за словами поліції, за ст. 212-10 (Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму) Кодексу України про адміністративні правопорушення. За заявою на своїй сторінці у фейсбук Віталія Усенко, головного редактора газети “Великий Київ”, розповсюджувача газети правоохоронці запросили до відділку “маніпуляціями та погрозами”, а протокол був складений без присутності адвоката. На першій сторінці газети у цьому випадку була карикатура на президента України Володимира Зеленського.
Загалом станом на 19 липня сталось 5 вилучень газет та 2 випадки складання адміністративного протоколу. А останнє “затримання” було здійснене через виклик поліції депутатом Юрієм Дідовцем, про якого також було написано в газеті, втім його прізвище в протоколі відсутнє. Віталій Усенко склав засвободи яву про перешкоджання журналістської діяльності з боку працівників поліції, однак поки повідомляє про відсутність будь-якої реакції з боку працівників правоохоронних органів. Також Віталій випустив офіційне звернення, яке адресоване українським високопосадовцям та громадському сектору з проханням звернути увагу на стан дотримання слова в Україні та не допустити утисків незалежних ЗМІ.
(на основі спілкування з Віталієм Усенко) Станом на 17 липня було зафіксовано 3 випадки перешкоджання діяльності робітникам/цям газети “Великий Киів” (що роздавали газети на вулиці) з боку правоохоронних органів. Кожен раз поліція не мала підстав для затримання, а тому вони “запрошували” кур’єрів/ок до дільниці, намагаючись маніпулювати на незнанні процедури затримання. У 2х випадках були здійснені тільки вилучення газет, через небажання йти до відділку кур’єрок. В іншому випадку до відділку запросили літнього чоловіка, що роздавав газети біля станції метро Контрактова площа, на якого потім склали адміністративний протокол по ст 212-10 КУПАПу та одразу після цього відпустили. Як повідомив головний редактор газети “Великий Київ” Віталій Усенко, який приїхав одразу до відділку, їх з адвокатом ще хвилин 10 безпідставно не пускали до дільниці. У той час у кур’єра забрали телефон, аргументуючи це тим, що він може “виявитися розповсюджувачем наркотичних речовин”, та переписували якісь дані. Віталій та адвокат написали скаргу на дії поліцейських та просили прокоментувати працівників правоохоронних органів наявність підстав на всі вищевказані дії, на що не отримали чітку відповідь. Після чого головний редактор зв’язався із зам-керівником Подільського районного відділу поліції для оскарження дій поліції та попередження схожих випадків у подальшому. Пізніше вони дізнались, що адміністративний протокол до суду не дійшов.
Наступні випадки були біля станції метро Льва Толстого, намагались вилучити газети у двох співробітників “Великого Києва”, одну кур’єрку запросили до відділку та склали ще один адміністративний протокол. Коли Віталій намагався дізнатись підгрунтя нових “затримань”, йому повідомили про існування розпорядження про перешкоджання розповсюдження газети “Великий Київ”, яке активне уже 3 дні. Намагавшись дізнатись більш детально про це розпорядження, він не отримав чітких відповідей. Головний редактор вважає, що ця інформація була надана йому випадково, і що ніяких офіційних підстав для такого розпорядження бути не може. Він з адвокатом написали ще одну скаргу та заяву про перешкоджання журналістської діяльності. Пізніше стало відомо, що даних в суді про адміністративне правопорушення немає, також немає даних в ЄРДР (єдиний реєстр досудових розслідувань) щодо заяви Віталія, бо як повідомили адвокату по телефону “вони не побачили складу кримінального правопорушення”. Наразі Віталій чекає на офіційне відхилення його заяви для того щоб оскаржити бездіяльність працівників правоохоронних органів.
Цікаво, що Віталій згадав схожий випадок із затриманням одного із кур’єрів “Великого Києва” ще під час президентських виборів 2019 року. Тоді він швидко вирішив цю проблему, оскільки співробітник газети не був затриманий. Так як випадки такі більше не повторювались, головний редактор не сприйняв це як важливу проблему, а скоріше як непорозуміння.
Віталій Усенко зазначає, що як журналіст який працює у цій сфері вже 20 років, він ніколи себе не почуває у безпеці. Випадки, які трапилися з його газетою він оцінює як виняткові та неприховано зневажаючі свободу слова та незалежність ЗМІ, саме тому зараз в ще меншій мірі почувається в безпеці та знаходиться у постійній напрузі. Роздавачі газет наразі менш охоче беруться за цю роботу, багато хто відмовляється через страх бути затриманими. Журналістська команда більш позитивно налаштована та сприймає ці події як виклик, але головний редактор зазначає що для нього це велика відповідальність та основна задача – не наразити на небезпечу свою команду в газеті.