Карта переслідувань

незаконне застосування сили по відношенню до активіста Миколи Базаркіна

  • 2019.05.07
  • Київ
  • Київська область
  • Фізичні ушкодження

Вранці 7 червня, за офіційною заявою КМДА почалась інвентаризація в кінотеатрі
“Київ”, яку ТОВ Культурний Центр “Кінотеатр “Київ” у своїй заяві назвали незаконним захопленням. Конфлікт стався через питання відмови у продовженні договору з оренди приміщення кінотеатру старим орендарям у січні 2019 року.
Детальніше про кейс: Будівля кінотеатру “Київ” знаходиться у комунальній власності міста, а з 1999 року перебуває в користуванні товариства з обмеженою відповідальністю «Культурний центр «Кінотеатр «Київ». Термін оренди приміщення збіг 4 січня 2019 року. В КМДА повідомили про намір провести конкурс на оренду, в якому можуть брати участь усі охочі, включно з попереднім орендарем. Головним критерієм в конкурсі, який відбувся 15 квітня, став запропонований розмір орендної плати. Однак ТОВ “Культурний Центр “Київ” не подавало заявку на участь у конкурсі на оренду приміщення кінотеатру. Колишні орендарі на початку квітня звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про визнання дій Департаменту комунальної власності незаконними. Керівництво кінотеатру вважає, що київська влада порушила “переважне право ТОВ “Культурний центр “Кінотеатр “Київ” на продовження договору оренди”, а конкурс та рішення про передачу оренди, відповідно, не є правомірними. Тому, ТОВ не визнає переможців цього конкурсу: ВАТ «Сінема Сіті», як законних чинних орендарів кінотеатру.
Через нещодавнє зачинення ряду міських кінотеатрів (типу “Кінопонорама” та “Україна”) навколо можливих змін в кінотеатрі “Київ” почав утворюватися громадський рух за збереження автентики кінотеатра та за продовження оренди “Культурного Центру “Київ”. Активісти/ки створювали петиції, ходили на судові засідання, але інтенсифікація громадської незадоволеності різко виросла під час подій 7-го червня.
Під час інвентаризації/захоплення були присутні КП “Муніципальна охорона”, ГУ і спецпризначенці поліції м.Києва, яких задіяла КМДА. Фактично,муніципальна охорона разом з поліцією звільнили приміщення від людей та загородили вхід огорожею. Один із перших в мережі про події повідомив Микола Базаркін на своїй сторінці в фейсбук. Активіст зазначає, що також дізнався про цю ситуацію у соц. мережі та одразу приїздив до кінотеатру. (на основі спілкування з моніторкою) Микола намагався потрапити за бар’єр, попросивши представників мун.охорони його пропустити. Після грубої відповіді його все ж таки впустили, але одразу ж “скрутили”, що можна побачити на відео, які задокументували застосування сили. Коли активіста відтягнули від камер за стінку, як він описує, його продовжували душити, сильно били та штовхали на сходинки три представники муніципальної охорони. Зупинили побиття 2 співробітника поліції, які досить повільно зреагували на інцидент, попередньо спостерігаючи за насильницькими діями. Працівники правоохоронних органів змусили представників муніципальної охорони зупинитися та відпустити Миколу.
Микола Базаркін не ідентифікував себе як активіст до початку конфлікту з к/т Київ, почав займатись справою збереження автентичної кінокультури в Україні. ПІсля нападу він стверджує, що ніяких погроз не отримував и не відчуває таких ризиків. Заяву у поліцію не подавав, бо не хотів витрачати час на справу, яка безпосередньо не стосується кінотеатру. У активіста є фотографії побоїв та обличчя одного з нападавших на нього.